Obraz społeczeństwa polskiego w Lalce Bolesława Prusa - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Prus przedstawia w Lalce społeczeństwo Warszawy, stolica jest jednak miniaturą całej Polski – powieść pokazuje nam wszystkie ówczesne warstwy społeczne.

1. Arystokracja

Do tej grupy możemy zaliczyć m.in. takie postaci:
 • Tomasz Łęcki
 • Izabela Łęcka
 • Krzeszowscy
 • hrabina Karolowa
 • Książę
 • prezesowa Zasławska
 • Ochocki
 • baron Dalski
 • hrabia Liciński
 • Kazimierz Starski
 • Wąsowska


Arystokracji poświęca Prus w Lalce stosunkowo dużo miejsca. Warstwa ta jest przedstawiona w przeważającej większości negatywnie. Jest oderwana od reszty społeczeństwa, wyalienowana. Arystokraci uważają się za ludzi lepszych, za lepszą rasę. Są to próżniacy, ludzie, którzy utrzymują się z procentów od swoich wielkich majątków. Są zepsuci moralnie - żyją w obłudzie, czego dowodem są kwesty na rzecz biednych, organizowane nie ze współczucia dla ich losu, ale po to, aby pokazać się w towarzystwie. Myślą tylko o dobru własnym, ewentualnie własnej grupy społecznej. Brak im woli działania, zmieniania społeczeństwa, choć to właśnie oni posiadają środki, żeby coś zrobić:

„Chcieliby coś robić, mają nawet rozum i ukształcenie, ale... energii brak!... Choroba woli, panie: cała klasa jest nią dotknięta... Wszystko mają: pieniądze, tytuły, poważanie, nawet powodzenie u kobiet, więc niczego nie pragną.” (Adwokat do Wokulskiego o magnaterii, tom I, rozdz. 11)


Kolejne wady arystokracji, które pokazuje Prus to chciwość i niegospodarność. Starski jest łasy na pieniądze i interesują go tylko panny z posagiem, Łęcki przepuszcza cały swój majątek na podróże, piękne mieszkanie, garderobę córki i inne zbytki.

W tej grupie społecznej Prus przedstawia trzy postaci pozytywne. Pierwszą z nich jest prezesowa Zasławska, która ma dobre serce, próbuje pomagać chłopom. Druga to Ochocki, który dystansuje się wobec swojej klasy społecznej, widzi jej wady, sam zaś poświęca się nauce. Nie jest człowiekiem próżnym, chce coś robić. Pozytywne cechy można także odnaleźć w osobie księcia, który jest wprawdzie przekonany o wyższości swojej klasy, jest jednak patriotą, interesuje go los kraju, nie chce stać z założonymi rękami, chce coś dla dobra Polski zrobić.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

Czytaj dalej: Społeczeństwo Warszawy w Lalce

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Lalka


  Dowiedz się więcej
1  Gustaw Flaubert
2  Placówka - streszczenie
3  Sytuacja polityczna w trzech zaborachKomentarze
artykuł / utwór: Obraz społeczeństwa polskiego w Lalce Bolesława Prusa  Tagi:
  Mieszczaństwo w Lalce - Szlachta ziemiańska w Lalce - Arystokracja w Lalce - Stanisław Wokulski - Ignacy Rzecki - Charakterystyka warstw społecznych w Lalce -