Opowieść Wigilijna – wiadomości wstępne - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowieść wigilijna, znana również jako Kolęda prozą czyli opowieść wigilijna o duchu, została opublikowana 19 grudnia 1843 roku. Pierwsze wydanie zdobiły ilustracje autorstwa Johna Leech’a. Powieść z miejsca osiągnęła wielki sukces komercyjny, sprzedając się w ponad sześciu tysiącach egzemplarzy w pierwszym tygodniu.

Powieść zawdzięczała swe powodzenie tematyce. Została opublikowana w okresie, kiedy w industrialnej Anglii wyraźnie zaczęły zanikać tradycje związane z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia.
Powieść porusza dwa najczęściej spotykane w twórczości Dickensa problemy: społecznej niesprawiedliwości i ubóstwa oraz relacji między tymi zjawiskami. Założeniem artysty było wywołanie tzw. efektu „zimnego prysznica”, powieść miała był realistyczna, a jej przekaz miał być jasny i czytelny. Dlatego też ilustratorem pierwszego wydania był John Leech, artysta znany z radykalnych poglądów politycznych.

Zamierzeniem Dickensa było wskazanie wad Prawa Ubogich, wprowadzonego przez rząd brytyjski, które skazywało najbiedniejszych na albo na poniżającą pracę albo na śmierć głodową. Dickens pragnął zwrócić uwagę opinii publicznej na tych, którym rewolucja przemysłowa nie przyniosła nic, poza skrajną nędzą. Ludzie ci często byli dehumanizowani przez społeczeństwo, Dickens natomiast pokazał ludzi najuboższych jako radosnych, dobrych i prawdziwych, natomiast bogatych kapitalistów pozbawił elementarnych cech człowieczeństwa. Scrooge jest ucieleśnieniem samolubstwa i obojętności klas bogatych, które powtarzały w kółko utarte frazesy o „nadmiernej populacji”, a za swój jedyny społeczny obowiązek uważały uregulowanie podatków.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Placówka - streszczenie
2  Publicystyka (felieton, reportaż)
3  ScjentyzmKomentarze: Opowieść Wigilijna – wiadomości wstępne

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: