Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Geneza Ojca Goriot

Ojciec Goriot to część wielkiego cyklu powieściowego – Komedii ludzkiej. Balzak zamierzał połączyć wszystkie swoje powieści w grupy – później tworzyły one części cyklu: Sceny z życia prywatnego, Sceny z życia prowincji itd. Sam tytuł cyklu pojawił się później, w 1841 roku. Jednak już 7 lat wcześniej pisarz prezentował swój zamysł:

Dzieło moje musi mieścić w sobie wszystkie typy i stany, malować...
więcejStreszczenie Ojca Goriot

Akcja utworu rozpoczyna się w 1819 roku. Narrator opisuje pensjonat pani Vauquer oraz jego mieszkańców. Dom położony w biednej i brzydkiej dzielnicy Paryża jest trzypiętrowy z poddaszem, pomalowany na żółto. Na parterze jest salon, jadalnia, sień oraz kuchnia. Na pierwszym piętrze znajdują się dwa mieszkania; jedno zajmuje właścicielka, drugie pani Couture – wdowa po komisarzu wojennym oraz jej młoda podopieczna, Wiktoryna Taillefer.... więcejPlan zdarzeń Ojca Goriot

1)Prezentacja bohaterów – mieszkańców pensjonatu.
2)Bal u hrabiny de Beauseant – Rastignac spotyka Anastazję de Restaud.
3)Nocne życie w pensjonacie.
4)Poranek w pensjonacie.
5)Wizyty Rastignaca u pani de Restaud i kuzynki – pani de Beauseant.
6)Listy Rastignaca do rodziny z prośbą o pieniądze.
7)Historia ojca Goriot .
8)Listy od rodziny Rastignaca i pieniądze.
9)Rozmowa Rastignaca z Vautrinem.
10)Metamorfoza Rastignaca.

11) Początek... więcejProblematyka i wymowa Ojca Goriot

Ojciec Goriot to powieść realistyczna. Podstawę estetyki realistycznej stanowi kategoria mimesis czyli naśladownictwa. Przedmiotem naśladowania jest świat współczesny twórcy i odbiorcy; pisarz dąży do przedstawienia sytuacji i charakterów typowych, zwyczajnych. Kluczowe pojęcie to prawdopodobieństwo – dotyczy zarówno zdarzeń jak i osobowości bohaterów. Mimo osadzenia w konkretnych realiach – akcja dzieje się w Paryżu okresu... więcejGoriot – charakterystyka

Jan Joachim Goriot to tytułowy bohater powieści Balzaka. Czytelnik poznaje go zarówno z opisów narratora jak i opinii innych postaci, a także w bezpośrednim działaniu.

Początkowo wiemy o nim niewiele: jest byłym handlarzem mąką, mieszka w pensjonacie pani Vauquer położonym w ubogiej dzielnicy Paryża. Często staje się przedmiotem żartów pozostałych mieszkańców. W trakcie opowieści poznajemy jego losy dokładniej.

Przed rewolucją Goriot... więcej